👤

W wyniku reakcji kwasu solnego HCl z węglanem wapnia CaCO3 zaszła reakcja:
2 HCl + CaCO3 = CaCl2 + H2O +CO2.
W reakcji powstało 10 g wody. Oblicz mase węglanu wapnia który uległ reakcji. Wynik podaj z dokładnością do 2 miejsca po przecinku.


Odpowiedź :

M CaCO₃ = 100 g/mol

M H₂O = 18 g/mol

m H₂O = 10 g

2HCl + CaCO₃ ----> CaCl₂ + H₂O + CO₂

z 1 mola CaCO₃ powstaje 1 mol H₂O

czyli

z 100 g CaCO₃ powstaje 18 g H₂O

   x g CaCO₃ ----------------  10 g H₂O

m CaCO₃ = 100 g * 10 g / 18 g = 55,56 g