👤

Jaka siłą odpychają się dwa ciała jedoimienne załadowane umieszczone w próżni i oddalone od siebie o 10 cm.
Wartość ładunku obydwu ciał jest jednakowa i wynosi 0.1 *10-⁵C


Odpowiedź :

r=10 cm= 0,1 m=10⁻¹ m

q₁=q₂=0,1*10⁻⁵ C

Ładunki jednoimienne odpychają się siła określoną prawem Coulomba

[tex]F=k\frac{|q_1q_2|}{r^2}[/tex]

k - stała oddziaływań =8,9875*10⁹ Nm²/C²

q - wartości ładunków

r - odległość pomiędzy środkami ładunków

[tex]F=k\frac{|q_1q_2|}{r^2}=8,9875*10^9 \ [\frac{Nm^2}{C^2}]*\frac{(0,1*10^{-5} \ [C])^2}{(10^{-1} \ [m])^2}=\frac{10^{-12}}{10^{-2}} =10^{-10} \ N[/tex]