👤

PROSZĘ TO NA JUTRO DAJE NAJ!!!
PROSZĘ O DOKŁADNE I SZCZEGÓŁOWE OBLICZENIA


PROSZĘ TO NA JUTRO DAJE NAJPROSZĘ O DOKŁADNE I SZCZEGÓŁOWE OBLICZENIA class=

Odpowiedź :

Odpowiedź: TAK

x - koszt zakupów

y - ilość pieniędzy jaką Hania dostała od mamy

z - reszta z zakupów

q - koszt lizaków

Koszt zakupów (x):

0,6 kg szynki po 39 zł / kg:

0,6 kg * 39 zł = [tex]\frac{6}{10} * \frac{39}{1} = \frac{234}{10} = 23,40[/tex]

[tex]\frac{3}{4}[/tex] kg pomidorów po 12 zł / kg:

[tex]\frac{3}{4}[/tex]  kg * 12 zł = [tex]\frac{3}{4} * \frac{12}{1} = \frac{3}{1} * \frac{3}{1} = 9[/tex]

0,5 kg moreli po 20 zł / kg:

0,5 kg * 20 zł = [tex]\frac{5}{10} * \frac{20}{1} = \frac{1}{2} * \frac{20}{1} = \frac{1}{1} * \frac{10}{1} = 10[/tex]

kostka masła za 7,50 zł

6 bułek po 1,10 zł:

6 * 1,10 zł = [tex]6 * \frac{110}{100} = \frac{6}{1} * \frac{11}{10} = \frac{66}{10} = 6,60[/tex]

x = 23,40 + 9 + 10 + 7,50 + 6,60 = 56,50 zł

x = 56,50 zł

Ilość pieniędzy jaką Hania dostała od mamy (y):

trzy banknoty o nominale 10 zł:

3 * 10 zł = 30 zł

jeden banknot o nominale 20 zł:

20 zł

dwie monety pięciozłotowe:

2 * 5 zł = 10 zł

y = 30 + 20 + 10 = 60 zł

Reszta z zakupów (z):

z = ilość pieniędzy jaką Hania dostała od mamy - koszt zakupów

z = y - x

z = 60 zł - 56,50 zł = 3,50 zł

Koszt lizaków (q):

2 lizaki po 1,50 zł:

q = 2 * 1,50 = 3 zł

Czy pieniędzy wystarczy na zakup dwóch lizaków po 1,50 zł?

Tak, bo reszta z zakupów wynosi 3,50 zł, a lizaki kosztują tylko 3 zł.

3,50 - 3 = 0,5 zł

Hani zostanie jeszcze 0,50 zł = 50 groszy