PROSZĘ TO NA JUTRO DAJE NAJ!!!
PROSZĘ O DOKŁADNE I SZCZEGÓŁOWE OBLICZENIA

Odpowiedź: TAK
x - koszt zakupów
y - ilość pieniędzy jaką Hania dostała od mamy
z - reszta z zakupów
q - koszt lizaków
Koszt zakupów (x):
0,6 kg szynki po 39 zł / kg:
0,6 kg * 39 zł = [tex]\frac{6}{10} * \frac{39}{1} = \frac{234}{10} = 23,40[/tex]
[tex]\frac{3}{4}[/tex] kg pomidorów po 12 zł / kg:
[tex]\frac{3}{4}[/tex] kg * 12 zł = [tex]\frac{3}{4} * \frac{12}{1} = \frac{3}{1} * \frac{3}{1} = 9[/tex]
0,5 kg moreli po 20 zł / kg:
0,5 kg * 20 zł = [tex]\frac{5}{10} * \frac{20}{1} = \frac{1}{2} * \frac{20}{1} = \frac{1}{1} * \frac{10}{1} = 10[/tex]
kostka masła za 7,50 zł
6 bułek po 1,10 zł:
6 * 1,10 zł = [tex]6 * \frac{110}{100} = \frac{6}{1} * \frac{11}{10} = \frac{66}{10} = 6,60[/tex]
x = 23,40 + 9 + 10 + 7,50 + 6,60 = 56,50 zł
x = 56,50 zł
Ilość pieniędzy jaką Hania dostała od mamy (y):
trzy banknoty o nominale 10 zł:
3 * 10 zł = 30 zł
jeden banknot o nominale 20 zł:
20 zł
dwie monety pięciozłotowe:
2 * 5 zł = 10 zł
y = 30 + 20 + 10 = 60 zł
Reszta z zakupów (z):
z = ilość pieniędzy jaką Hania dostała od mamy - koszt zakupów
z = y - x
z = 60 zł - 56,50 zł = 3,50 zł
Koszt lizaków (q):
2 lizaki po 1,50 zł:
q = 2 * 1,50 = 3 zł
Czy pieniędzy wystarczy na zakup dwóch lizaków po 1,50 zł?
Tak, bo reszta z zakupów wynosi 3,50 zł, a lizaki kosztują tylko 3 zł.
3,50 - 3 = 0,5 zł
Hani zostanie jeszcze 0,50 zł = 50 groszy