👤

Oblicz jaką powierzchnię ma stojąca na podłodze szafka o ciężarze 600N, jeśli wywiera przy tym ciśnienie 3 kPa *
(Wypisz dane i szukane)
W naczyniu o wysokości 0,2 m znajduje się ciecz, która wywiera na dno naczynia ciśnienie 18,4 hPa. Oblicz gęstość tej cieczy. *
(Wypisz dane i szukane)


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

1)

Dane:

Fn = 600N (ciężar to siła nacisku na podłoże)

p = 3 kPa = 3000 Pa (N/m2)

szukane: S=?

Ze wzoru na ciśnienie: p = Fn/S

S = Fn : p

S = 600 N : 3000 N/m2

S = 0,2 m2

Szafka ma powierzchnię 0,2 m2

2)

Dane:

h = 0,2 m

p = 18,4 hPa = 1840 Pa (N/m2)

Szukane: d cieczy= ?

p = d * g * h

stąd d = p : (g * h)

d = 1840 N/m2 : (10 N/kg * 0,2 m)

d = 1840 : 2

d = 920 kg/m3

Gęstość cieczy wynosi 920 kg/m3