Odpowiedź :
Odpowiedź:
Natężenie prądu I ≈ 0,17 A.
Wyjaśnienie:
Natężenie prądu elektrycznego definiuje się, jako stosunek wielkości ładunku przepływającego przez poprzeczny przekrój przewodnika do czasu jego przepływu (wielkość ładunków przepływających w jednostce czasu).
[tex]I = \frac{q}{t}[/tex]
gdzie:
I - natężenie prądu [A],
q - wielkość ładunku przepływającego przez poprzeczny przekrój przewodnika [C],
t - czas przepływu danej porcji ładunku [s].
[tex]Dane:\\t = 2 \ min = 2\cdot 60 \ s = 120 \ s\\q = 2\cdot10 \ C = 20 \ C\\Szukane:\\I = ?\\\\Rozwiazanie\\\\I = \frac{q}{t}\\\\I = \frac{20 \ C}{120 \ s}\\\\\boxed{I\approx0,17 \ A}[/tex]