Odpowiedź :
Obliczamy masę Cl2 i HCl
mCl2=2*35,5u=71 u
mHCl=1 u+35,5u=36,5 u
Zapiszmy reakcję
71u 73u
H2+Cl2--->2HCl
142g xg
Teraz układamy proporcję:
71u---73u
142g---xg
x=146g
Obliczamy masę Cl2 i HCl
mCl2=2*35,5u=71 u
mHCl=1 u+35,5u=36,5 u
Zapiszmy reakcję
71u 73u
H2+Cl2--->2HCl
142g xg
Teraz układamy proporcję:
71u---73u
142g---xg
x=146g