👤

a) Klient kupił 25 dag sera warmirskiego po 20,40 zł za kilogram. Podał kasjerce 50 zł.
Ile zlotych reszty otrzymał?
b) Opakowanie zawierające 320 g kiełbasy żywieckiej kosztuje 10,64 zł. Ile złotych kosztuje kilogram tej kiełbasy?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

a) 0,25 *20,40 = 5,10 zł - tyle kosztowało 25 dag sera

50 zł - 5,10 zł = 44,90 zł

odp. Klient otrzymał 44,90 zł reszty

b) 320 g - 10,64

1000 g - 1 kg

320 g - 10,64

1000 g - x

320x = 10,64 * 1000

320x = 10640/:320

x = 33,25

odp. Kilogram kiełbasy żywieckiej kosztuje 33,25 zł