👤

Po rozpuszczeniu 30g pewnej soli w wodzie otrzymano 200cm3 roztworu o gęstości 1,2g/cm3. Oblicz stężenie procentowe tego roztworu.

Odpowiedź :

Podaję wzór na stężenie procentowe i objaśniam

[tex]C_p=\frac{m_s}{m_r}\cdot100\%\\\\m_s\rightarrow masa \ substancji\\\\m_r\rightarrow masa \ roztworu \ (substancji+rozpuszczalnika)[/tex]

Obliczam masę roztworu

[tex]V_r=200 \ cm^3\\\\d_r=1,2 \ \frac{g}{cm^3}\\\\m_r=200 \ cm^3\cdot1,2 \ \frac{g}{cm^3}=240 \ g[/tex]

Wypisuję dane oraz szukane

[tex]C_p= \ ?\\\\m_s=30 \ g\\\\m_r=240 \ g[/tex]

Podstawiam do wzoru i obliczam stężenie procentowe tego roztworu

[tex]C_p=\frac{30g}{240g}\cdot100\%=\frac{1}{8}\cdot100\%=\boxed{12,5\%}[/tex]

Odp. Stężenie procentowe tego roztworu wynosi 12,5%.