Odpowiedź :
Odpowiedź:
Pochodne węglowodorów – to związki chemiczne powstałe po zastąpieniu atomu wodoru w węglowodorze grupą funkcyjną
Alkohole to związki, które zawierają grupę funkcyjną –OH
Największe zastosowanie w gospodarce mają dwa alkohole: metanol i etanol. Metanol jest dobrym rozpuszczalnikiem i jest stosowany w m.in. przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Etanol ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Kwasy karboksylowe to pochodne węglowodorów, zawierające w cząsteczce jedną lub kilka grup karboksylowych. Kwasy mrówkowy i octowy zaliczamy do niższych kwasów karboksylowych.
Kwas etanowy: kwas octowy
Kwas metanowy: kwas mrówkowy
Kwas butanowy: kwas masłowy
Kwas propanowy: kwas propionowy
Mydło powstaje podczas procesu zmydlania, które polega na reakcji tłuszczu o pH<7 z substancją o odczynie alkaicznym (zasadowym) o pH>7, czym może być przykładowo wodorotlenek sodu lub wodorotlenek potasu.
Estry to związki zbudowane z atomów węgla, wodoru i tlenu. Grupę – COO – nazywamy grupą estrową. Nazwy estrów są dwuwyrazowe. Pierwszy człon pochodzi od kwasu, a drugi – alkoholu.
Estry niższych kwasów karboksylowych i alkoholi są cieczami trudno rozpuszczalnymi w wodzie, o intensywnym i dość przyjemnym zapachu, toksyczne w większych dawkach. W miarę wzrostu długości łańcucha zmienia się ich stan skupienia od cieczy, przez gęste oleiste płyny, do ciał stałych.
Wszystkie te aminokwasy zbudowane są z atomów węgla, wodoru, tlenu i azotu. Są również aminokwasy, które w swej budowie posiadają atom siarki – aminokwasy siarkowe. Należą do nich metionina, cystyna i cysteina
Aminokwasy występują przede wszystkim jako substancje stałe, krystaliczne. Posiadają słodki smak. Rozpuszczalność w wodzie jest dobra, posiadają wysokie temperatury topnienia, natomiast nie rozpuszczają się w rozpuszczalnikach organicznych.
INFORMACJE Z GŁOWY< KSIĄZKI I INTERNETU