👤


3. Za 6 bułek i chleb Franek zapłacil 8 zł. Chleb jest 4 razy droższy od bułki. Ile kosztuje bułka?​


Odpowiedź :

x - cena bułki

4 x - cena chleba

6x+4x=8

10x=8 |:10

x=0,8

bułka kosztuje 80 groszy

Potrzebne dane:

x zł → cena bułki

4x zł → cena chleb

6 → ilość bułek

1 → ilość chleba

8 zł → łączna suma

Układamy równanie:

6x + 4x = 8 zł

10x = 8 zł    / : 10

Odpowiedź:

x = 0,8 zł → tyle kosztuje jedna bułka

6x = 6 · 0,8 zł = 4,8 zł → tyle kosztuje 6 bułek

4x = 4 · 0,8 zł = 3,2 zł → tyle kosztuje jeden chleb

On Studier: Inne Pytanie