Odpowiedź :
Odpowiedź:
Jabłko uderzyło uczonego z prędkością ok. 7,7 m/s.
Obliczenia:
[tex]Dane:\\h = 3 \ m\\g = 10\frac{m}{s^{2}}\\Szukane:\\v = ?[/tex]
Z zasady zachowania energii
[tex]E_{p} = E_{k}\\\\mgh = \frac{mv^{2}}{2} \ \ |\cdot\frac{2}{m}\\\\v^{2} =2gh\\\\v = \sqrt{2gh}\\\\v = \sqrt{2\cdot10\frac{m}{s^{2}}\cdot3 \ m} = \sqrt{60\frac{m^{2}}{s^{2}}}\\\\\boxed{v \approx7,7\frac{m}{s}}[/tex]