👤

w poniższych zadaniach oznacz niewiadoma dowolna litera,
a nastepnie zapisz i rozwiąż odpowiednie równanie.
w podpunkcie a) zamiast 7zł ma być 11,80zł
w podpunkcie b) zamiast 4,60zł ma być 5,20zł
w podpunkcie c) zamiast 17zł ma być 29zł. KLASA 6 MATEMATYKA Z PLUSEM

proszę dam naj odrazu na teraz proszę o pomoc​​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

Zobacz obrazek JOANNA16735

Odpowiedź:

A) x- 1 zeszyt

   3*0,60- ołówki

   11,80- zapłacono

   4x+1,80=11,80

  4x=11,80-1,80

   4x=10/:4

   x=2,50

 Odp: Zeszyt kosztuje 2,50 zł.

B) x- 1 kg ziemniaków

    10zł-3x=5,20

    10zł-5,20=4,80

    3x=4,80/:3

   x=1,60

   Odp: 1 kg ziemniaków kosztował 1,60 zł.

c) x- piłka

  skakanka- 5zł

   3x+5=29

   3x=29-5

   3x=24/:3

   x=8

  Odp: Piłka kosztowała 8 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie: