👤

1. Do 200g roztworu soli kuchennej o stężeniu 5% dolano 200g wody. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
2. Do 350g roztworu o stężeniu 20% dodano 50g substancji. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.

Mam duży problem z tymi zadaniami i nie mogę znaleźć na nie żadnego wzoru.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

1)

Mr1- 200g

Cp1- 5%

ms=  mr*cp/100

ms= 200*5/100= 10g(masa substancji się nie zmienia)

Mr2-400g( 200+ 200)

Cp2= 10/400*100%= 2,5%

2)

Mr1= 350g

Cp1= 20%

ms=  mr*cp/100

ms1= 350*20/100= 70

Mr2- 400g(350+50)

Ms2-120g(70+50)

Cp2+ 120/400*100%=30%