👤

5. Pani Ewa wpłaciła 6000 zł na lokatę roczną, której oprocentowanie wynosiło 4,5%. Przez dwa lata nie
wyplacala żadnych pieniędzy, jednak w drugim roku oprocentowanie spadlo do 4%. Jaki bedzie stan konta
pani Ewy po dwóch latach?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

6520,80 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

6000 * 4,5% = 270

6000 + 270 = 6270   

W drugim roku odsetki liczone są od kwoty 6270, ponieważ 270 złotych zostało dopisane na koniec pierwszego roku

6270 * 4,0% = 250,80  

6000 + 270 + 250,80 = 6520,80