👤

3. Obwód równoległy RLC złożony z rezystora R=50Ω, kondensatora C=5µF i cewki o L=0,5H jest zasilany ze źródła napięcia sinusoidalnego o wartości 100V. Przy jakiej częstotliwości napięcia zasilającego w obwodzie powstanie rezonans prądów?

Oblicz wszystkie prądy płynące w obwodzie, przetężenia i admirację obwodu.


Odpowiedź :

A to co takiego: "admiracja"?

R= 50 Ω

C=5μF

L=0,5 H

U= 100V

ωL=1/ωC

ω=√(1/LC)

ω=2πf

f=1/(2π√(LC))

f=1/(2π√(0,5*5e-6))

f≈ 100Hz

IL=IC, ale przesunięte względem siebie o π

I=IR=U/R

I= IR= 100/50

I= 2A

Prądy w cewce i kondensatorze mogą być większe niż prąd pobierany ze źródła i wtedy mozna mówić o przeteżeniu.

Admitancja obwodu w rezonansie:

Y=1/R=G

Y=0,02 S

Bc=wC=2*π*f*C

Bc=200*π*5e-6

Bc=0,001*π [S]

IC=U*Bc

IC=0,1π=IL