👤

Marysia za 8 takich samych zeszytów i 3 takie same długopisy zapłaciła 39 zł. długopis jest 2 razy droższy od zeszytu oblicz ile kosztował 1 zeszyt plisssssss potrzebuje tego na dzisiaj plisssssssssssss

Odpowiedź :

Z - cena zeszytu

D - cena długopisu

8Z+3D=39

D=2Z

Podstawiam drugie równanie do pierwszego:

8Z+3(2Z)=39

8Z+6Z=39

14Z=39

Jeden zeszyt kosztuje 39/14 złotych

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

x - cena zeszytu

y - długopis

8x + 3y = 39

y = 2x

Po podstawieniu:

8x + 3(2x) = 39

8x + 6x = 39

14x = 39

x = 39/14

x ≈ 2,78 zł