👤

Ile wynosi powierzchnia styku skrzyni o masie 200 kg z podłożem, jeżeli wywiera ona na podłoże ciśnienie o wartości 100 hPa? ​

Odpowiedź :

Dane:

m = 200 kg

p = 100 hPa = 10 000 Pa

g ≈ 9,81 m/s²

Szukane:

S = ?

Rozwiązanie:

Wzór na ciśnienie:

[tex]p=\frac{F}{S}=\frac{N}{S}[/tex]

Siła nacisku jest równa sile ciężkości: [tex]N=Q=mg[/tex]

Wyprowadzenie wzoru na szukaną (S):

[tex]p=\frac{mg}{S}[/tex]   / · S

[tex]pS=mg[/tex]   / : p

[tex]S=\frac{mg}{p}[/tex]

Podstawienie danych do wzoru:

[tex]S=\frac{200*9,81}{10000}=\frac{1962}{10000}=0,1962[m^{2}][/tex]

Odp.: Powierzchnia styku skrzyni z podłożem wynosi 0,1962 m².