👤

Oblicz stężenie % roztworu otrzymanego po odparowaniu 220 g H2O z 500 g roztworu NaCl o stężeniu 30% Wynik podaj z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.


Odpowiedź :

m r = 500 g

c p = 30 %

c p = m s * 100 % / m r

m s = c p * m r / 100 %

m s = 30 % * 500 g / 100 % = 150 g

---------------------------------------------------------

po odparowaniu 220 g wody

m r = 500 g - 220 g = 280 g

---------------------------------------------------------

nowe stężenie procentowe

m s =  150 g

m r = 280 g

c p = 150 g * 100 % / 280 g = 53,6 %