👤

krwiobiegi duży i mały- bardzo dokładnie (gdzie się zaczynają, gdzie kończą; naczynia, które je tworzą; ich rola; wskazywanie na schemacie ich elementów)

Odpowiedź :

Krwiobieg mały - rola: utlenowanie krwi, umożliwia wymianę gazową

Komora prawa -> pień plucny -> tętnica płucna -> naczynia włosowate płuc-> żyła płucna -> lewy przedsionek

Krwiobieg duży - rola: dostarczenie krwi wraz z tlenem i składnikami odżywczymi do narządów ciała

Komora lewa -> aorta -> tętnice -> naczynia włosowate -> żyły -> żyła główna -> przedsionek prawy

Krwiobieg mały

Zaczyna się w prawej komorze serca. Znajduje się tam krew odtlenowana, dlatego jest ona kierowana do miejsca utlenowania. Stąd krew płynie przez tętnice płucne i dostaje się do płuc. Tętnice rozgałęziają się na mniejsze tętniczki, które dzielą się na naczynia włosowate oplatające pęcherzyki płucne. Po wymianie gazowej utlenowana krew jest transportowana przez żyły płucne do lewego przedsionka serca.

Krwiobieg mały zapewnia wymianę gazową między płucami a krwią.

Krwiobieg duży

Rozpoczyna się w lewej komorze serca. Dostaje się tam krew, która została już utlenowana w małym obiegu. Następnie, największą tętnicą naszego organizmu - aortą - krew z lewej komory jest kierowana w stronę wszystkich narządów i tkanek naszego organizmu. Aorta dostarcza krew do mniejszych tętnic i ostatecznie do naczyń włosowatych, w których zachodzi wymiana gazowa - krew zostaje odtlenowana. Z tkanek krew bogata w dwutlenek węgla jest zbierana mniejszymi żyłami, które ostatecznie łączą się i tworzą żyły główne uchodzące do prawego przedsionka.

Krwiobieg duży usuwa z komórek produkty przemiany materii, a dostarcza do komórek tlen.

Nie wiem na ile dokładnie napisałam, ale mam nadzieję, że wystarczy tyle.

On Studier: Inne Pytanie