👤

Wyznacz energię kinetyczną elektronu wiedząc, że płytkę wynonano z platyny o pracy wyjścia 5,2 eV naświetlono światłem ultrfioletowym o długości fali 200 nm. Wyniki podaj w [J] i [eV].

Odpowiedź :

Zjawisko fotoelektryczne.

Zjawisko fotoelektryczne polega na emisji elektronów z powierzchni  metalu.

Energię wyemitowanych elektronów obliczamy ze wzoru:

[tex]E=E_k+W[/tex]

[tex]E_k=E-W[/tex]

Dane:

[tex]W=5,2eV[/tex]  praca wyjścia elektronów z powierzchni platyny

[tex]\lambda=200nm=200*10^-^9m=2*10^-^7m[/tex]  długość fali światła

[tex]h=4,14*10^-^1^5eV*s[/tex]  stała Plancka

[tex]c=3*10^8\frac{m}{s}[/tex]  prędkość światła

[tex]Szukane:E_k[/tex] energia kinetyczna

Obliczamy energię wyemitowanych elektronów

[tex]E=\frac{hc}{\lambda}[/tex]

[tex]E=\frac{4,14*10^-^1^5eV*s*3*10^8\frac{m}{s} }{2*10^-^7m}[/tex]

[tex]E=\frac{12,42*10^-^7eV}{2*10^-^7}\approx6,21eV[/tex]

Obliczamy [tex]E_k[/tex]

[tex]E_k=E-W[/tex]

[tex]E_k=6,21eV-5,2eV=1,01eV[/tex]

Zamieniamy jednostki na [[J]

[tex]1eV\approx1,6*10^-^1^9J[/tex]

[tex]E=6,21*1,6*10^-^1^9J\approx9,94*10^-^9J[/tex]

[tex]E_k=1,01*1,6*10^-^9J\approx1,62J[/tex]