Odpowiedź :
Praca wykonana przez samochód o masie 1t, który rozpędza się od szybkości 10m/s do szybkości 20m/s, wynosi: d.150kJ
m=1 t = 1000 kg
v₁=10 m/s
v₂=20 m/s
W = ?
Praca wykonana nad ciałem jest w tym przypadku równa różnicy energii kinetycznych pojazdu - siła (napędowa silnika) musiała wykonać pracę, aby zwiększyć prędkość pojazdu.
[tex]E_k=\frac{mv^2}{2}[/tex]
[tex]W=\Delta E_k=E_k_2-E_k_1=\frac{mv_2^2}{2}-\frac{mv_1^2}{2}=\frac{1000 \ [kg]*(20 \ [\frac{m}{s}])^2}{2}-\frac{1000 \ [kg]*(10 \ [\frac{m}{2}])^2}{2}\\ \\W=200 \ 000 \ [J]-50 \ 000 \ [J]=150000 \ J=150 \ kJ[/tex]