👤

Na planie miasta wykonanym w skali 1 : 14 000 zaznaczono park jako prostokąt o wymiarach 2,5 cm × 3,2 cm. Ile metrów siatki potrzeba na ogrodzenie tego parku? odp. Na ogrodzenie potrzeba m siatki.

Odpowiedź :

Odpowiedź: Na ogrodzenie potrzeba 1596 metrów siatki.

Skala mapy - obliczenia

Skala mapy to stosunek odległości na mapie do odległości w rzeczywistości (w terenie).

Zgodnie z powyższą definicją skala 1:14000 oznacza, że 1 cm zmierzony na mapie odpowiada 14000 cm w terenie.

Jak obliczyć ile siatki potrzeba na ogrodzenie parku?

Najpierw obliczmy wymiary prostokąta w rzeczywistości. W tym celu ułożymy proporcję. Wymiary prostokąta na planie to 2,5 cm x 3,2 cm.

1 cm -------------- 14000 cm

2,5 cm -------------- x cm

1 · x = 2,5 · 14000

x = 35000 cm

1 cm -------------- 14000 cm

3,2 cm -------------- x cm

1 · x = 3,2 · 14000

x = 44800 cm

Wymiary prostokąta w terenie to 35000 cm x 44800 cm.

Następnie przeliczymy te wymiary na metry.

1 m = 100 cm

więc 1 cm = 0,01 m

35000 cm = 350 m

44800 cm = 448 m

Wymiary prostokąta w metrach to 350 m x 448 m.

Park jest prostokątem. Aby obliczyć ile siatki potrzeba na ogrodzenia parku to należy obliczyć jego obwód. Obwód prostokąta obliczamy jako sumę długości jego wszystkich czterech boków. Prostokąt o wymiarach 350 m x 448 m ma:

  • dwa boki o długości 350 m
  • dwa boki o długości 448 m.

Obwód tego prostokąta to:

Ob = 350 m + 350 m + 448 m + 448 m = 1596 m.

Na ogrodzenie parku potrzeba 1596 m siatki.

#SPJ4

On Studier: Inne Pytanie