👤

Bracia Michał i Olek jeżdżą do szkoły na rowerach. Oboje wyszli z domu o godzinie 7:40,

jednak każdy wybrał inną trasę. Michał jedzie dłuższą drogą, mijając dom Kasi. Olek jedzie

najkrótszą drogą do szkoły.

droga Olka - 2,4 km

Michała - 2,6 km
O ile szybciej musi jechać Michał od Olka, by o 7. 50 spotkali się przed szkołą?.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

t= 10 min =10/60 h = 1/6 h

czas Olka  i Michała  jest ten sam

S o=2,4 km

S m=2,6 km

Vo=2,4km/1/6 h= 24/10:1/6=24/10*6/1=14,4 km/h

Vm= 2,4km/1/6h=26/10:1/6= 26/10 *6/1= 15,6 km/h

Vm-Vo=16,6-14,4=1,2km/h

Michał  musi  jechać z prędkością  większą od Olka  o 1,2km/h