👤

Koszula kosztuje K złoty, a spodnie kosztują S złotych. Za dwie rzeczy pani Ania zapłaciła 150 zł. Gdyby skorzystała z promocji obniżającej cenę koszuli o 20 % i spodni o 40% zapłaciłaby 100 złotych. To oznacza że :koszula jest tańsza od spodni
Koszula jest droższa od spodni
Koszula i spodnie są w tej samej cenie
Nie wiadomo która rzecz jest droższa
.


Odpowiedź :

Koszula jest tańsza od spodni

Obliczanie ceny

Dane z zadania:

Cena spodni = S zł

Cena koszuli = K zł

Pani Ania za obie rzeczy zapłaciła 150 zł

S + K = 150

Gdyby Pani Ania skorzystała z promocji, moglibyśmy zapisać:

  • Cena koszuli obniżona o 20% = 0,8K
  • Cena spodni obniżona o 40% = 0,6S

Po skorzystaniu z promocji, pani Ania zapłaciłaby 100 zł za zakupy

0,8K + 0,6S = 100

Możemy utworzyć układ równań:

S + K = 150

0,8K + 0,6S = 100

Wyznaczmy niewiadomą s z pierwszego równania:

S + K = 150

S = 150 - K

Następnie wstawiamy do drugiego równania:

0,8K + 0,6S = 100

0,8K + 0,6(150-K) = 100

0,8K + 90 - 0,6K = 100

0,2K = 10

K = 50

S = 150 - K

S = 150 - 50 = 100

Spodnie kosztowały 100 zł, a koszula 50 zł