👤

Wahadło I drga z częstotliwościa 0,8 Hz, a wahadło Il z częstotliwością 0,16 Hz. Różnica między
okresami drgań tych wahadeł wynosi:*
(7 punkt)
o szybką odpowiedź ​.


Odpowiedź :

[tex]Dane:\\f_1 = 0,8 \ Hz\\f_2 = 0,16 \ Hz\\Szukane:\\T_1 = ?\\T_2 = ?\\\Delta T = ?[/tex]

Rozwiązanie

Między okresem i częstotliwością zachodzi związek:

[tex]T = \frac{1}{f}\\\\Zatem:\\\\T_1 = \frac{1}{f_1} = \frac{1}{0,8 \ Hz} = 1,25 \ s\\\\T_2 = \frac{1}{f_1} = \frac{1}{0,16 \ Hz} = 6,25 \ s[/tex]

Różnica między okresami drgań tych wahadeł wynosi:

[tex]\Delta T = T_2 - T_1\\\\\Delta T = 6,25 \ s - 1,25 \ s\\\\\boxed{\Delta T = 5 \ s}[/tex]

Odp. Różnica między okresami drgań tych wahadeł wynosi 5 s.