Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
masa próbki NaOH = 5g Cp NaOH, KOH = ?
20% wilgotności
masa próbki KOH = 15g
80% czystego KOH
mw = 250g
- Obliczmy ilość NaOH i ilość wody w 5g:
mw = 5g* 0,2= 1g
ms NaOH = 5g - 1g = 4g
- Obliczmy ilość czystego KOH:
15g * 0,8 = 12g
ms KOH = 12g
masa zanieczyszczeń = 15g - 12g = 3g
- Obliczmy masę roztworu:
mr = 250g + 5g + 15g = 270g
- Obliczmy Cp NaOH w roztworze, (punkt a):
Cp = 4g*100%/270g
Cp = 1,48% NaOH
- Obliczmy Cp KOH w roztworze, (punkt b):
Cp = 12g*100%/270g
Cp = 4,44% KOH