👤

Oblicz prędkość końcową ciała po 40 sekundach ruchu, jeśli wiadomo że początkowo ono spoczywało a następnie poruszło sie z przyspieszeniem 0,3 m/s-do potęgi 2. Wynik podaj w m/s.

Odpowiedź :

[tex]Dane:\\v_{o} = 0\\t = 40 \ s\\a = 0,3\frac{m}{s^{2}}\\Szukane:\\v = ?[/tex]

Rozwiązanie

Wartość prędkości ciała osiągnieta po czasie t przez ciało, które poruszało się ruchem prostoliniowym jednostajnie przyspieszonym, jeśli w chwili początkowej spoczywało możemy obliczyć ze wzoru:

[tex]v = a\cdot t[/tex]

Podstawiamy wartości liczbowe:

[tex]v = 0,3\frac{m}{s^{2}} \cdot 40 \ s\\\\\boxed{v = 12\frac{m}{s}}[/tex]