👤

Ile cukru należy dosypać do 3 kg jego roztworu wodnego o stężeniu 10% aby otrzymać roztwór o dwukrotnie większym stężeniu.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

3 kg = 3000g

300g = 10% - cukier

2700g = 90% - woda

ma być 20% cukru i 80% wody

woda bez zmian, czyli:

2700g = 80%       :4

675g = 20%

Ma być 20% cukru więc ma być 675g

675g - 300g = 375g - tyle cukru należy dosypać

Rozpisałam, aby było lepiej zrozumiałe, liczę na naj