Odpowiedź :
Energia kinetyczna w momencie otwierania spadochronu wynosi:
[tex]E_k=100000J=100kJ[/tex]
Spadochroniarz wraz z plecakiem spadają ruchem jednostajnie przyspieszonym z prędkość początkową = 0 i przyspieszeniem:
[tex]a=g\approx10\frac{m}{s^2}[/tex]
[tex]t=5s[/tex] → czas spadania do momentu otwarcia spadochronu
Obliczamy jaką prędkość ma w tym momencie
[tex]v=v_0+gt[/tex]
[tex]v=gt[/tex]
[tex]v=10\frac{m}{s^2}*5s[/tex]
[tex]v=50\frac{m}{s}[/tex]
Obliczamy masę
[tex]m=m_1+m_2[/tex]
[tex]m=60kg+20kg[/tex]
[tex]m=80kg[/tex]
Obliczmy energię kinetyczną spadochroniarza wraz z plecakiem:
[tex]E_k=\frac{mv^2}{2}[/tex]
[tex]E_k=\frac{80kg*(50\frac{m}{s})^2 }{2}[/tex]
[tex]E_k=100000J=100kJ[/tex]