👤

Oblicz zdolność skupiającą dla;
a
f=4dm
f=8cm


Odpowiedź :

Zdolność skupiająca soczewki jest równa odwrotności jej ogniskowej

[tex]Z = \frac{1}{f}[/tex]

Z - zdolność skupiajaca soczewki

f - ogniskowa

Jednostką zdolności skupiajacej jest dioptria 1 D

[tex]1 \ D = \frac{1}{m}[/tex]

1 D - dioptria

m - metr

a)

[tex]f = 4 \ dm = 0,4 \ m\\\\Z = \frac{1}{f} = \frac{1}{0,4 \ m}\\\\\boxed{Z = 2,5 \ D}[/tex]

b)

[tex]f = 8 \ cm = 0,08 \ m\\\\Z = \frac{1}{f} = \frac{1}{0,08 \ m}\\\\\boxed{Z=12,5 \ D}[/tex]

On Studier: Inne Pytanie