👤


14. W 200 cm3 etanolu o gęstości d=0,8 g/cm3 rozpuszczono 40 g pewnej substancji. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Dane:

V=200cm3

d=0.8g/cm3

ms=40g

Szukane:

Cp=?

Rozwiązanie:

Aby obliczyć stężenie procentowe musimy znać masę substancji rozpuszczonej,czyli w tym przypadku 40g pewnej substancji oraz masę całego roztworu,czyli sumę masy tej substancji i masy rozpuszczalnika- etanolu. Nie mamy tylko masy etanolu. Trzeba ją policzyć ze wzoru na gęstość.

d=m/V

mrozp= 200×0,8 = 160g

mr = 160 + 40 = 200g

Cp = (40/200)×100% = 20%