Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Zad.1.
Aby otrzymać 4-molowy roztwór, należy rozpuścić 1mol/4mole substancji w 1dm³/4dm³ roztworu.
Wtedy 500cm³ tego roztworu będzie zawierać 2mole/4mole substancji.
* Stężenie molowe (Cm) wyraża stosunek liczby moli substancji rozpuszczonej w 1dm³ roztworu.
Cm = n/V
Cm - stężenie molowe [mol/dm³]
n - ilość moli substancji [mol]
V - objętość roztworu [dm³]
Zad.2.
Dane: Szukane:
V = 0,9dm³ Cm=?
n = 2 mole
- Rozwiązanie:
Cm = n/V
Cm = 2/0,9
Cm = 2,22mol/dm³