👤

Oblicz ile gramów saletry należy dosypać do 200 g 10% roztworu aby otrzymać roztwór 28%​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Dane:                                                                  Szukane:

mr₁ = 200g                                           masa subst. dosypanej x = ?

Cp₁ = 10%

Cp₂ = 28%

  • Obliczmy masę substancji rozpuszczonej w roztworze 1, ms₁:

Cp₁ = ms₁*100%/mr₁

ms₁ = Cp₁*mr₁/100%

ms₁ = 10%*200g/100%

ms₁ = 20g

  • Obliczmy masę substancji dosypanej, x:

Cp₂ = (20g + x)*100%/(200g + x)

28%  =  (20g + x)*100%/(200g + x) |:100%

0,28 = (20 + x)/(200  + x)

20 + x = 0,28*(200 + x)

20 + x = 56 + 0,28x

0,72x = 36

x = 50g

Odp. Należy dosypać 50g substancji.

  • Sprawdzenie:

ms₂ = 20g + 50g = 70g

mr₂ = 200g + 50g = 250g

Cp₂ = 70g*100%/250g

Cp₂ = 28%