👤

Oblicz ile ciepla należy dostarczyć, aby ogrzać powietrze od 18°C do 20°C w pokoju o wy- miarach: 4 mx 5 mx 2,5 m. Gęstość powietrza wynosi 1,2. Ciepło właściwe powietrza z uwzględnieniem zawartej w nim pary wodnej w temperaturze 20°C i przy wilgotności 50% jest równe 1020 Przyjmij, że pokój jest układem izolowanym. Krok 1 Wypisujemy dane i szukane. Układ izolowany to taki układ ciał, który nie wymienia ciepła z otoczeniem. Krok 2 Dostarczone ciepło możemy obliczyć ze wzoru: Q = c.m. AT, nie znamy jednak masy powietrza. Zauważmy, że w zadaniu podano gęstość powietrza i wymiary pokoju. Je- żeli więc obliczymy objętość pokoju, to masę powietrza będziemy mogli obliczyć z prze- kształcenia wzoru na gęstość. Obliczamy objętość pokoju: V = 4 m-5m-2,5 m = m³.​

Oblicz Ile Ciepla Należy Dostarczyć Aby Ogrzać Powietrze Od 18C Do 20C W Pokoju O Wy Miarach 4 Mx 5 Mx 25 M Gęstość Powietrza Wynosi 12 Ciepło Właściwe Powietrz class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Aby ogrzać powietrze w pokoju od 18°C do 20 °C, należy dostarczyć 122400J ciepła.

Wyjaśnienie:

W pierwszej kolejności wypiszemy dane z treści zadania:

  • wymiary pokoju: [tex]4m[/tex] x [tex]5m[/tex] x [tex]2,5m[/tex];
  • gęstość powietrza d: [tex]1,2\frac{kg}{m^{3}}[/tex];
  • ciepło właściwe powietrza c: [tex]1020\frac{J}{kg*^{o} C}[/tex];
  • temperatura początkowa powietrza: [tex]18^{o} C[/tex];
  • temperatura końcowa powietrza: [tex]20^{o} C[/tex].

Ciepło, które należy dostarczyć, aby ogrzać powietrze w pokoju, obliczymy ze wzoru [tex]Q=m*c*\Delta t[/tex].

Ciepło właściwe powietrza c znamy. Przyrost temperatury [tex]\Delta t[/tex] obliczymy, odejmując od temperatury końcowej temperaturę początkową: [tex]\Delta t = 20^{o} C-18^{o} C=2^{o} C[/tex].

Potrzebujemy jeszcze znaleźć masę powietrza znajdującego się w pokoju. Wyznaczymy ją ze wzoru [tex]m=d*V[/tex], ponieważ gęstość powietrza [tex]d[/tex] mamy podaną, a objętość [tex]V[/tex] obliczymy z podanych wymiarów pokoju: [tex]V=4m*5m*2,5m=50m^{3}[/tex]. Zatem masa powietrza wynosi: [tex]m=1,2\frac{kg}{m^{3}}*50m^{3}=60kg[/tex].

Mamy wszystkie potrzebne dane do podania odpowiedzi. Informacja podana w treści zadania, że pokój stanowi układ izolowany, pozwala nam zaniedbać straty ciepła związane z mieszaniem się powietrza z powietrzem z innych pomieszczeń. Zatem obliczone przez nas ciepło ogrzewa tylko powietrze w rozważanym przez nas pokoju.

Podstawiamy dane do wzoru na [tex]Q[/tex]:

[tex]Q=1020\frac{J}{kg*^{o} C}*60kg*2^{o} C=122400J[/tex].

Zatem aby ogrzać powietrze w omawianym pokoju o [tex]2^{o} C[/tex], należy dostarczyć [tex]122400J[/tex] ciepła.