👤

Fizyka. Optyka. Pomocy

Fizyka Optyka Pomocy class=

Odpowiedź :

19.

Z = 1/f

f = 50cm = 0,5m

Z = 1/0,5m = 2D

Zdolność skupiająca tej soczewki wynosi 2D.

20

a) +0,5D to dalekowzroczność, należy użyć soczewki skupiającej, ponieważ obraz powstaje za siatkówką

-1D to krótkowzroczność, należy użyć soczewki rozpraszającej, ponieważ obraz powstaje przed siatkówką

b)

D = 1/f

f = 1/0,5 = 2

f = 1/(-1) = -1