👤

Zad. Ustal skład jakościowy i ilościowy: stosunek atomowy, stosunek masowy i zawartości procentowe pierwiastków chemicznych w związku o wzorze: H₂SO4
PLSSS SZYBKO​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

H2SO4

Stosunek atomowy

H2SO4 --> 2 atomy H : 1atomu S : 4atomów O

H:S :O= 3:1 :4

Stosunek masowy

masy atomowe:2u +32u +64u

mH : mS : mO = 2:32:64= 1 : 16 :32

Zawartości procentowe:

masa czasteczkowa H2SO4=2u +32u +64u =98u

%H= 2u/98u *100%   =2,0%

%S =32u/98u *100% =32,7%

% O=64u/98u * 100%=65,3%