Odpowiedź :
Odpowiedź:
%H= 3,1%; % P = 31,6%; % O = 65,3%
Wyjaśnienie:
H₃PO₄ kwas fosforowy (V)
- Odczytajmy z układu okresowego masy atomowe pierwiastków tworzących cząsteczkę kwasu:
m H = 1u
m P = 31u
m O = 16u
- Obliczmy masę cząsteczkową kwasu:
Masa cząsteczkowa jest sumą mas atomowych pierwiastków tworzących cząsteczkę danego związku chemicznego.
H₃PO₄ - 3 atomy wodoru, 1 atom fosforu, 4 atomy tlenu
m H₃PO₄ = 3*1u + 1*31u + 4*16u = 3u + 31u + 64u = 98u
- Obliczmy skład procentowy pierwiastków chemicznych w cząsteczce kwasu fosforowego (V):
% H
98u..................100%
3u ......................x%
x ≅ 3,1% wodoru
% P
98u..................100%
31u ....................x%
x ≅ 31,6% fosforu
% O
% O = 100% - (3,1% + 31,6%) = 65,3% tlenu