👤

na terax potrzebuję
ile gramów chlorku sodu NaCl otrzymamy po odparowaniu do sucha 120cm3 0,5 molowego roztworu​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Dane:                                                                             Szukane:

V=120cm³=0,12dm³                                                    masa NaCl=?

Cm=0,5mol/dm³

  • Obliczmy ilość moli NaCl w roztworze, n:

Cm = n/V

n = Cm*V

n = 0,5*0,12

n = 0,06 mola NaCl

  • Ile to gramów:

M NaCl = 58,5g/mol

1 mol..............58,5g

0,06 mola........x g

      x = 3,51g NaCl

Odp. Otrzymamy 3,51g NaCl