👤

Przekątna przekroju osiowego walca tworzy z płaszczyzną podstawy walca kąt 60 stopni, a pole tego przekroju jest równe 4 cm². Oblicz objętość walca.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

r= promień

2r= srednica

h= wysokosc

d= przekatna przekroju osiowego

h, 2r i d tworzą ekierkowy trójkat

z własnosci katów n60,30,90 wynika, że :

d=2*2r=4r                        h= 2r√3

4= 2r*2r√3            /:4                       1= r²√3                      r²= 1/√3

Pp=πr²=π*√3/3= √3/3  π  cm²

r= 1/⁴√3               h= 2r√3= 2√3 /⁴√3= 2*3¹/²⁻¹/⁴=2*3¹/⁴=2⁴√3

V= Pp*h= 2⁴√3* √3/3   π=     π  cm³= 2π*3¹/⁴*3¹/²:3¹=2*3¹/⁴⁺¹/²⁻¹=

2*3⁻¹/⁴  π= 2π/⁴√3  cm²

Szczegółowe wyjaśnienie:

On Studier: Inne Pytanie