👤

z 2. oblicz stężenie procentowe nasyconego roztworu azotanu sodu w temperaturze 20°C

z 3. oblicz ile gramów chlorku glinu znajduje się w 0,6 dm³ roztworu o stężeniu 10% jeżeli jego gęstość wynosi 1,09 g/cm³

na dziś dam naj


Odpowiedź :

Odpowiedź:

2. ms- 35g

mr- 100g +35 g = 135g

Wartość jest z tego, że  w temperaturze 20 stopni Celsjusza w 100 g wody może rozpuścić się maksymalnie 35 g KNO3

Cp = ms x 100%

Cp = 35 g x 100 % / 135 g

Cp = 35 x 100 % / 135

Cp = 3500 / 135

Cp = 25,(925) %

3. Cp = ms/mr *100%

objętość - 0.6dm³= 600cm³

gęstość - 1,09 g/cm³

mr = 600cm³ * 1,09 g/cm³ = 654g

ms/654g *100 % = 10% | : 100%

ms/ 654g = 0,1 | * 654

ms= 65,4g.