Odpowiedź:
V - objętość = 3840cm³
H - wysokość ostrosłupa = ISOI = 2 dm = 20 cm
V =1/3 *Pp * H
3V= Pp * H
1)
Pp - pole podstawy = 3V : H = 3 * 3840 cm³ : 20 cm =
= 11520 cm³ : 20 cm = 576 cm²
2)
IABI = √576 cm = 24 cm
3)
IACI = IABI * √2 = 24 cm * √2 = 24√2 cm
4)
IASI² = ISOI² + (IACI/2)²
IASI² = 20² cm²+ (24√2/2)² cm²
IASI² = 400 cm² + (12√2)² cm²
IASI² = 400 cm² + (144 * 2) cm² = 400 cm² + 288 cm² = 688 cm²
IASI = √688 cm = √(16 * 43) cm = 4√43 cm
5)
ISEI² = ISOI² + (IABI/2)²
ISEI²= 20² cm² + (24/2)² cm²
ISEI² = 400 cm² + 12² cm² = 400 cm² + 144 cm² = 544 cm²
ISEI = √544 cm = √(16 * 34) cm = 4√34 cm