Odpowiedź:
MAl2(SO4)3 = 342g/mol
MAl2(SO4)3*18H2O = 666g/mol
Aby dowiedzieć się ile czystej soli znajduje się w 7,4g hydratu układamy proporcję i wyliczamy:
342g --- 666g
x --- 7,4g
x = (342*7,4) : 666 = 3,8g
Mając te dane możemy już obliczyć stężenie.
Masa roztworu = 100g Masa substancji = 3,8g, więc:
100g --- 100%
3,8g --- y
y = (3,8*100) : 100 = 3,8%