👤

Lekarz zalecił choremu codzienne zażywanie 1000 mg witaminy C. Chory postanowił zamiast tabletek zjadać odpowiednią ilość malin. Wiedząc, że ilość witaminy C w świeżych malinach stanowi 0,03% masy. oblicz jaką część dziennego zapotrzebowania na witaminę C pokryje 0,5 kg malin​

Odpowiedź :

0,5 kg malin pokryje 3/20 dziennego zapotrzebowania chorego na witaminę C.

Skąd to wiadomo?

Krok 1

Należy najpierw zamienić kg na miligramy.

Wiadomo, że 1 kg = 1000 g, a 1 g = 1000 mg.

Oznacza to, że 1 kg = 1 000 000 mg.

I analogicznie: 0,5 kg malin = 500 000 mg.

Krok 2

Ile w półkilogramowej porcji malin jest witaminy C?

Wiadomo, że 1%=0,01.

500000·0,03%=500000·0,0003=150 (mg)

Krok 3

Jaką część codziennej dawki witaminy C zawartej w tabletkach stanowi witamina C zawarta w malinach?

150÷1000=0,15=3/20