👤

wymien 2 znane ci alkohole, kwasy karboksylowe i estry. zapisz ich wzory sumaryczne, strukturalne i polstrukturalne

Odpowiedź :

Alkohole to organiczne związki chemiczne, które w swojej budowie zawierają jedną lub więcej grup -OH.

Alkohole, które najczęściej spotykamy w życiu codziennym, to alkohole monohydroksylowe, czyli takie, które zawierają jedną grupę hydroksylową. Ich wzór ogólny to [tex]C_nH_2_n_+_1OH[/tex].
Alkohole tworzą wiązania wodorowe (z powodu silnie elektroujemnego atomu tlenu i związanego z nim wodoru) oraz ulegają asocjacji w większe struktury.

Niższe
alkohole mają wysokie temperatury wrzenia i małą lotność oraz dobrze rozpuszczają się w rozpuszczalnikach polarnych np. w wodzie.

Wyższe alkohole natomiast lepiej rozpuszczają się w rozpuszczalnikach niepolarnych (z uwagi na przeważającą część hydrofobową)

→ Przykładowe alkohole to: metanol, etanol.

Kwasy karboksylowe to grupa związków organicznych zawierająca w swojej cząsteczce grupę karboksylową
-COOH.

Temperatura topnienia kwasów karboksylowych wzrasta wraz z wydłużeniem grupy alkilowej. Kwasy, które mają krótkie grupy alkilowe dobrze rozpuszczają się w wodzie (są cieczami te kwasy, które mają mniej niż 10 atomów węgla w cząsteczce), a te zawierające w swojej budowie 10 lub więcej atomów węgla w temperaturze pokojowej są ciałami stałymi.

→ Przykładowe kwasy karboksylowe to: kwas mrówkowy, kwas octowy

Estry to grupa związków organicznych, które są produktami kondensacji kwasów (organicznych lub nieorganicznych) z alkoholami lub fenolami.

Estry o krótkich łańcuchach węglowychcieczami słabo mieszającymi się z wodą. Te, których grupy alkilowe są dłuższe, czyli zawierają wyższe kwasy tłuszczowe lub wyższe alkohole alifatyczne, są składnikami wosku naturalnego, zaś estry wyższych kwasów tłuszczowych i gliceryny to tłuszcze.

→ Przykładowe estry to: metanian metylu i etanian metylu.

Zobacz obrazek ZIELASKAA