Przykładowy wykres rozpuszczalności chlorku glinu został przedstawiony na załączniku.
Na podstawie wykresu można odpowiedzieć na pytania:
a) W [tex]100g[/tex] wody w temperaturze [tex]75^oC[/tex] należy rozpuścić [tex]141g[/tex] lub mniej chlorku glinu, aby uzyskać roztwór nienasycony.
b) Temperatura, w której można uzyskać nasycony roztwór [tex]115g[/tex] chlorku glinu to około [tex]21^oC[/tex]
c) Masa chlorku glinu, który rozpuści się w [tex]80g[/tex] wody w temperaturze [tex]10^oC[/tex] to [tex]86,4g[/tex].
Aby stworzyć podany wykres na osi poziomej (osi X) zaznaczamy wartość temperatury, a na osi pionowej (osi Y) zaznaczamy wartości rozpuszczalności dla podanej temperatury. Wykres należy narysować w zeszycie w kratkę, bądź na papierze milimetrowym. Tylko w taki sposób możliwe będzie odczytanie wartości z wykresu.
Rozpuszczalność substancji to maksymalna ilość substancji, która może się rozpuścić w [tex]100g[/tex] wody w określonej temperaturze i ciśnieniu. Na tej podstawie można określić czy roztwór jest nasycony bądź nienasycony.
- Roztwór nienasycony — roztwór substancji w danej temperaturze, w którym można rozpuścić jeszcze daną substancję.
- Roztwór nasycony — roztwór substancji w podanej temperaturze, w którym po dodaniu dodatkowej ilości substancji nie ulegnie ona rozpuszczeniu. Roztwór taki osiąga maksymalne stężenie substancji w rozpuszczalniku.
W celu policzenia ostatniego podpunktu należy z wykresu odczytać wartość rozpuszczalności chlorku glinu w temperaturze [tex]10^oC[/tex]. Wynosi ona około [tex]108g\,w\,100g\,H_2O[/tex]. Na tej podstawie układamy proporcję i policzymy, ile gramów soli rozpuści się w podanej masie wody.
[tex]108g--100gH_2O\\xg--80gH_2O[/tex]
[tex]x=\frac{108g*80g}{100g}= 86,4g[/tex]
#SPJ1