👤

Jaką energię potencjalną ciężkości ma 'baba' kafara do wbijania dużych pali, jeżeli jej masa wynosi 500kg, a wysokość, na którą została podniesiona wynosi 20m?.

Odpowiedź :

[tex]Dane:\\m = 500 \ kg\\h = 20 \ m\\g = 10\frac{N}{kg}\\Szukane:\\E_{p} = ?\\\\\\E_{p} = mgh\\\\E_{p} = 500 \ kg\cdot10\frac{N}{kg}\cdot 20 \ m\\\\\boxed{E_{p} = 100 \ 000 \ J = 100 \ kJ}\\\\(1 \ kJ = 1000 \ J)[/tex]