Do szklanki z wlano wodę o temperaturze 100 st C. ...

Odpowiedź:
T(t) = T₀ + a^t
T - temperatura końcowa = 50⁰C
T₀ - temperatura poczatkowa = 100⁰C
t - czas = 1 h
50⁰C = 100⁰C * a¹⁾² = 100⁰C * a
a¹⁾² = 50⁰C/100⁰C = 1/2
√a = 1/2
a = (1/2)² =1/4
Po 1 h temperatura wody będzie wynosiła :
T(t) = 100°C * (1/4)¹ = 100⁰C * 1/4 = 25⁰C