👤

wskazówka sekundowa zegara ma 14cm.Oblicz częstotliwość i prędkość liniową tej wskazówki.​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wypisujemy nasze dane i zamieniamy na odpowiednie jednostki:

[tex]r=14cm=0,14m[/tex]

[tex]n=1[/tex] - ilość obrotów w czasie:

[tex]t=60s[/tex]

Szukane:

[tex]f=?[/tex]

[tex]v=?[/tex]

[tex]f=\frac{n}{t}[/tex]

[tex]v=2\pi rf[/tex]

Podstawiamy nasze dane do wzorów:

[tex]f=\frac{1}{60}Hz[/tex]

[tex]v=2\pi *0,14*\frac{1}{60} = 0,005\pi = 0,005 * 3,14 = 0,015m/s[/tex]

W razie pytań pisz kom :D