👤

Witam potrzebuję pilnie pomocy w zadaniu z fizyki na dzisiaj ! Treść poniżej :
Do lampy rentgenowskiej przyłożono napięcie 100 kV.
a) Ile wynosi maksymalna energia fotonu, który może zostać wytworzony przez lampę rentgenowską? Podaj odpowiedź w elektronowoltach i dżulach;




b) Znajdź długość fali takiego fotonu.


Odpowiedź :

Dla U=100kV krótkowalowa granica widma odpowiada sytuacji, w której elektron oddał całą swą energię kinetyczną w jednym akcie promieniowania:

[tex]E=100keV\approx 1.602\cdot10^{-14}J=16.02fJ[/tex]

[tex]\lambda=\frac{hc}{E}\\\lambda=\frac{4.136\cdot10^{-15}eVs\cdot3\cdot10^8m/s}{100keV}\approx12.4pm[/tex]

pozdrawiam