👤

oblicz ile jodku potasu potrzeba do przygotowania 220 g roztworu o stężeniu 4% plss potrzebuje na teraz daje najj​

Odpowiedź :

Wypiszemy dane:

  • mr= 220 g
  • Cp= 4%

Piszemy wzór na stężenie procentowe:

  • Cp=(ms÷mr)*100%

Przekształcamy wzór na stężenie procentowe tak aby móc obliczyć masę jodku potasu:

  • Cp= (ms÷mr)*100%
  • Cp*mr=ms*100%
  • ms=(Cp*mr)÷100%

Podstawiamy nasze dane pod przekształcony wzór:

  • ms= (Cp*mr)÷100%
  • ms=(4%*220 g)÷100%= 8,8 g

Odpowiedź: Potrzeba 8,8 g jodku potasu aby przygotować 220 g roztworu o stężeniu 4%.